Україна:Чи стала українська молодь політично активнішою?

Partager l'article :

Анотація. Політична активність української молоді майже не змінилась за останні п’ять років. Проте, за цей період в Україні значно збільшилась кількість внутрішньодержавних і міжнародних проектів, покликаних залучити українську молодь до вирішення важливих питань.

Abstract. The political activity of Ukrainian youth has hardly changed over the past five years. During this period, the number of domestic and international projects aimed at attracting Ukrainian youth to address important issues has significantly increased in Ukraine.

Останні місяці життя українців оберталось навколо теми виборів президента України і зокрема, кандидатів у президенти. У результаті напруженої передвиборчої боротьби перемогу здобув шоумен Володимир Зеленський. Також у цей час в українському суспільстві популярності почала набирати думка, що саме молодь зіграла визначальну роль у цій кампанії.

Однак аналітики стверджують, що участь у виборах взяло лише 40% молоді, а це на 4% менше, ніж явка молоді на президентських виборах у 2014-му році. Якщо перенести відсоткові пропорції результатів другого туру на міленіалів, то за Порошенка проголосувало всього лиш 575 000 або 10% від загального їх числа (для порівняння – в одному Києві їх живе більше). За Зеленського – до 1 750 000, або ще десь до 30% молоді. Однак 60% молоді, тобто 3 450 000 (а це майже дві третини!) міленіалів, проігнорували вибори [4]. Тому, сказати, що українська молодь стала політично активнішою було б перебільшенням.

Проте, українська молодь справді дедалі частіше починає долучатися до обговорення важливих суспільно-політичних питань. З цією метою за сприяння ЮНІСЕФв Україні створено глобальний молодіжний проект U-Report Ukraine [2]– систему щотижневих, анонімних, безкоштовних опитувань на важливі для молоді теми.Усі, хто підписались на U-Report, отримують для опитування 3-4 питання щотижня. Учаснику потрібно лише сказати, що він думає стосовно тієї чи іншої теми. На основі цих відповідей Уряд, агенції ООН та громадські організації ухвалюють рішення на користь української молоді [3].

В Україні ЮНІСЕФ впроваджує проект спільно з ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» [1]. Також цей проект в Україні набирає популярності адже його значно популяризує відома українська молодь. Так, нещодавно представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та відомий український співак, лідер гурту «АНТИТІЛА» Тарас Тополя підписали меморандум про співпрацю у рамках проекту U-Report Ukraine. Тарас офіційно став Другом U-Report: він надихатиме молодь бути активними громадянами та висловлювати свою точку зору заради змін.

З цією метою Тарас проводить зустрічі зі студентами по всій Україні разом з U-Report. Зокрема, 24 квітня 2019 р. Тарас тополя завітав до Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди в рамках університетського проекту “Open University” («Відкритий Університет»).

Мета зустрічі полягала не лише у представленні й популяризаціїU-Report, а й залучення молоді до обговорення важливих суспільно-політичних викликів, які стоять перед українською державою.

Показово, що більшість питань, які ставила аудиторія Тарасу стосувались особливостей сучасного українського державотворення через призму україномовного музичного контенту. Не є секретом те, що український радіо –і телепростір був і залишається заповнений переважно російськомовним музичним продуктом, а це є неабиякою перешкодою для україномовних гуртів. Незважаючи на мовні квоти, які останнім часом практикуються в Україні щодо медіа, ситуація залишається невтішною, оскільки україномовна аудиторія складає лише близько 15 млн. слухачів, у той час, коли російськомовний контент охоплює увесь пострадянський простір і не тільки. Попри це Тарас Тополя і гурт «Антитіла» є яскравими представниками саме україномовної музики, яку вони підносять на вищий рівень. Адже музичні твори, які вони пропонують своєму слухачеві мають глибоке смислове навантаження й культуру мовлення.

Відповідаючи на одне із питань аудиторії Тарас зазначив, що україномовність творів музичного мистецтва для гурту є принциповим, адже мова, на його думку, є ефективним засобом боротьби проти інформаційної війни, яку розгорнула Росія проти України. Також мова це потужний і первинний засіб самоідентифікації українського народу і саме утвердження української мови на всій території України є найбільшою проблемою для Російської Федерації(РФ) – зазначає Тарас.

Інша площина, в якій Тарас Тополя і гурт «Антитіла» є категоричними – це виступи з концертами в РФ.На відміну від інших гуртів, вони чітко розуміють, що в сучасних українських реаліях співаки й музиканти не можуть перебувати поза політикою, оскільки мають неабиякий вплив на свого слухача. Тому, через морально-етичні переконання гурт не дає концертів на теренах Росії, принципово. Показовим є те, що ті україномовні гурти, які все ж виступають в РФ мають адаптувати свої твори на російську мову, оскільки української мови там не розуміють – наголосив Тарас.

У цьому випадку складно не погодитись зі спікером, адже українська мова є чужою для росіян, вони не розуміють її. У РФ нема україномовного контенту, там нема україномовного радіо, телебачення і ЗМІ – це факт. Тому, чим україномовнішою буде Україна, тим менше Росія буде впливати на українських громадян.

У підсумку хотілося б зазначити, що такі зустрічі з відомими діячами української культури є важливими, оскільки саме вони є зразком для наслідування серед української молоді. А чітка громадянська позиція й авторитет українських музикантів ще більше мобілізують українську молодь до реалізації різних громадсько-політичних проектів.

Література

  1. Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка / Режим доступу: www.uisr.org.ua (26.04.2019).
  2. U-REPORT UKRAINE / Режим доступу: https://www.facebook.com/ureportukraine (24.04.2019).
  3. ЮНІСЕФ Україна та Тарас Тополя підписали меморандум про співпрацю! / https://ukraine.ureport.in/story/516/ (24.-4.2019).
  4. Юрій Юзич. Як проголосували міленіали? / «Українська правда», 24 квітня 2019. – Режим доступу: U-REPORT UKRAINE / Режим доступу: https://www.facebook.com/ureportukraine (25.04.2019).
Partager l'article :

Кандидат історичних наук, викладач Candidate en sciences historiques, maître de conférences

A propos de Lesya Kotsur 9 Articles
Кандидат історичних наук, викладач Candidate en sciences historiques, maître de conférences

Soyez le premier à commenter

Laissez un commentaire