Україна : Жертви шахрайства, психологія впливу

Partager l'article :

Чи ставили ви собі коли-небудь питання: Як часто люди стають жертвами шахраїв? Яка статистика цього явища? Чи зіштовхувались ви з шахраями у своєму житті? Чи задумувались над тим як вони працюють? Хто є їхніми жертвами і чому?

У статті зроблено спробу дати відповіді на поставлені питання. Основою для даного дослідження слугували реальні історії та емоції людей, які потерпіли від дій шахраїв, проте забажали зберегти анонімність. Для верифікації емоційно-вольової характеристики жертв й дослідження поведінки шахраїв використано науково-теоретичні висновки основоположника психоаналізу – Зигмунда Фройда [3] та представника екзистенційної психології Стенфордського університету (США) – Ірвіна Ялома [4].

Сучасний розвиток інформаційного суспільства має не лише ряд переваг, а й ряд недоліків. Мати офіційні облікові записи й сторінки в соціальних мережах нині є нормою, а контент друзів і спостерігачів за вашими соціальними мережами не завжди є справжнім. Водночас надмірна публічність більшості користувачів соцмереж породжує таке явище як інтернет-шахрайство, що супроводжується вкрай негативними наслідками. За статистикою, кожен п’ятий українець хоч раз постраждав від шахрайства в інтернеті [6].

Стереотипи свідчать, що жертвами шахрайства можуть бути лише заможні люди, проте це не так. Часто жертвами пройдисвітів стають пенсіонери, самотні люди, представники дрібного й середнього бізнесу, держслужбовці, лікарі, діячі культури, науковці і навіть досвідчені психоаналітики [4]. Показово, але у сучасному світі соцмереж жінки є більше легкою здобиччю для шахрая, аніж чоловіки. Жінки наївніші – це факт. Хоча чоловіків також часто спокушають особливо грошима, цінними речами,логічними раціональними ідеями тощо. У будь-якому разі ключову роль тут, мабуть, відіграє азарт, жадібність людини та бажання легко «зробити великі гроші». Саме на цих рисах робить наголос американський психотерапевт Ірвін Ялом.У своїй книзі «Брехуни на кушетці: психотерапевтичні оповіді» він детально описав життєву історію одного досвідченого психотерапевта США, якого двічі обібрали одні і ті ж шахраї. Ялом І. не лише описав цю трагічну ситуацію, а й здійснив терапевтичну розвідку причин поведінки жертви й аферистів, яка мала вкрай тяжкі наслідки[4].

Як зрозуміти, чому саме ви стали жертвою ошуканства? Звісно, якщо ви заможна й необачна людина, то надмірне хизування предметами розкоші рано чи пізно призведе до того, що вами зацікавляться дурилюди. Проте, якщо ви не маєте великих багатств, жертвою шахрайства стати також можна, адже кожна жертва має свою ціну. Питання лише у тому, яку ціну поставлять вам.

Слід розуміти, що аферисти зважають не лише на матеріальний бік потенційного «клієнта». Спочатку, вони на відстані ретельно вивчають потенційних кандидатів на роль жертви. Це можна побачити по тих «легендах», які вони продумано складають для кожного потерпілого. При цьому, важливу роль відіграє офіційна інформація про вас у мережі інтернет, особливо коло ваших професійних інтересів. Наприклад, якщо коло ваших професійних інтересів – це бізнес та інвестиції, саме вони й будуть кістяком для легенди ошуканців.

Більше того,важливо розуміти, який психологічний портрет вашої особистості можна скласти за світлинами і дописати в соцмережах. Наприклад, якщо світлини й дописи ваших соціальних мереж говорять про те, що ви на вигляд м’яка романтична натура, любите дітей, тварин, переймаєтесь благодійністю, волонтерством, екологією, безпекою, патріотизмом тощо будьте упевнені, що сценарій для вас напишуть відмінний, адже принцип біхевіоризму тут є ключовим.

На основі цієї та іншої інформації, яку можна про вас знайти, створюється образ людини, яка має беззаперечно викликати у вас довіру (з цією метою може бути використаний образ відомого політика, бізнесмена, високопосадовця, актора, громадського діяча тощо).Більше того, інформацію про нього ви легко зможете перевірити в інтернет [7, 8]. Під цей образ створюється сторінка (чи пошта) у соцмережі, якою ви найбільше користуєтесь і надсилається вам запит на дружбу – так звана наживка. Якщо ви проковтнули наживку, пройдисвіт буде намагатись зав’язати розмову. Після того, як ваша комунікація, на його/її думку, буде успішноюзлодій буде спонукати вас перевести спілкуванняу більш безпечний для себе простір, зокрема, WhatsApp, Telegram тощо. Він аргументуватиме це тим, що його постать занадто відома й потребуватиме від вас конфіденційності [7, 8].Таким чином ви убезпечуєте шахрая від можливого відслідковування правоохоронними органами й підтверджуєте готовність до конфіденційного спілкування. Окрім того, вербальне чи текстове спілкування спростовує, або ж підтверджує гіпотезу шахрая щодо зовнішніх рис вашої персони. Наприклад, можуть підтвердитись чи спростуватись такі риси характеру людини як: наївність, м’якість, романтичність, щирість людини, доброта, відкритість.

Якщо жертва пішла на контакт з аферистами, для неї розробляється головний і декілька додаткових, але суміжних сценаріїв«розкрутки клієнта» й підбір маніпулятивних методик впливу на особистість. Головний сценарій містить загальні тези, які викликають інтерес у жертви, адже його вибудувано довкола професійних інтересів жертви чи її світоглядних цінностей, тобто її слабкого місця. У даному випадку шахраї апелюють до свідомості. Проте додаткові сценарії спрямовані переважно на підсвідомість та емоційно-вольову сферу особистості, тому маютьбільш потужний вплив.

Наприклад, якщо ви жінка (можливо самотня), на виглядніжна йсентиментальна натура, то будьте готові до того, щоу соцмережах у вас може з’явитися «друг», самотній авторитетний чоловік/вдівець (часто іноземець), який шукає супутницю для життя або ж спілкування [8].Шахраї добре розуміють, що образ іноземця-залицяльника для українських (особливо самотніх) жінок є привабливішим, у тому числі й з матеріальної точки зору. Відтак, нерідко ошуканці використовують саме цей фактор. Більше того, це убезпечує «кавалера-шахрая» від негайної зустрічі з жертвою, адже у горе-сценарії він вам відразу вам напише, що планує зустріч з вами у найближчому майбутньому й натякне, що він заможний і статусний [7].

Він надішле вам своє фото, хоча акаунт його буде занадто пустим, коротко відображаючи шахрайський сценарій.На фото слід звертати особливу увагу, оскільки за фото частослугують картинки скачані з інтернет. Якщо шахрай грає роль вдівця, то робитиме наголос на дитині / дітях [8]. Дитина, це те, що швидко відкидає більшість підозр до його персони і активізує емоцію співчуття. Про те, що це шахрайський сценарій може свідчитилише надмірна нереальна романтичність, або ж навітьзакоханість «кавалера», величезна кількість лестощів на вашу адресу та його нетерпіння розвивати стосунки (романтичні або дружні). Писати він може лише раз чи два у день, зручною для вас мовою. Такі «смс»готують заздалегідь, вони є довгими й містять правильні акценти[7].Це інколи помітно. Проте, виходити на відеозв’язок ошуканці зазвичай відразу не погоджуються апелюючи, наприклад, до свого високого статусу чи обставин, яких вони перебувають [8].

Романтичні сценаріїне єдині у світі шахрайства. Ошуканці часто можуть пропонувати дружбу або партнерство, проте у цьому випадку головний акцент робитиметься на ваші професійні, ціннісні, культурні, інтелектуальні чи наукові вподобання та матеріальне благополуччя. Якщо вас це зацікавило, починає діяти сценарій. Під час такої комунікації дурилюди часто висловлюють сумнів щодо того чи можна вам довіряти, а коли ви запевните їх у цьому, вонипереконають вас у тому, наскільки ви неймовірна, чесна й безкорислива людина. Не виключено, що шахрай перебільшено захоплюватиметься вами і скаже, що ви саме та людина, якій можна довіряти, і яку він шукав усе життя [4]. Також може запевнити вас, що він має коштовності, цінне майно чи простовелику суму грошей, які хоче інвестувати у вашу країну чи ваш бізнес, і тільки ви можете допомогти втілити цю його мету [7].

У цьому дослідженні офіційні легендибули вибудувані навколо грошей.Тому, аферисти часто ділилися з клієнтами своїми бізнес-ідеями та планами, а також обов’язково запитувалиу них порад щодо їх реалізації. Для більшої переконливості у «світлих» намірах шахраї пропонували власне бачення, куди вкладати кошти. Часто це було будівництво шкіл, лікарень, садочків,притулків тощо, тобто благородних соціальних об’єктів.Цікаво, що риторика навколо таких інвестиційних проектів чи «багатств» ошуканця завжди ведеться з однією метою – він прагне, не лише зацікавити вас, а й підвести до того щоб ви схвалили його ідеї тазапевнили, що зможете йому допомогти реалізувати його наміри [4].

Наприклад, у одній з історій використаних у дослідженні, коли цей етап булопройдено аферист перейшов до козирів, зокрема, зробив особливий наголос на тому, що має сказати жертві дещо особливе. Проте, перед цимблагав, щоб та тримала в таємниці усе, що він їй сказав. Часто, ці благання можуть досить переконливими. Якщо ви хоч раз відповісте на благання, він знатиме, це слабке місце й користуватиметься ним.Коли ошуканець почув схвалення, він детально розповівжертві, де він взяв ці кошти і чому прагне вкладати їх так як обґрунтував. Він чітко назвав вам суму грошей, яку він має і розказав, що не дай Бог він їх втратить, то це для нього кінець світу. Граючи роль іноземного високопосадовця він сказав, що через службове становище не може потратити у своїй країні гроші так, як він мріє. Запевнив ошуканого, що коли не реалізувати його «благородні наміри», це зруйнує усю його кар’єру й сенс життя. Він постійно благав допомогти йому перемістити ці «чесно зароблені ним гроші» чи «майно», згадуючи при цьому і Бога, і дітей, і всіх святих.Коли він відчув, що жертва чинить йому опір, то аферист, попросив жертву прихистити його гроші, допоки він не прибуде до неї після завершення усіх його справ. При цьому робив акцент на тому, що та отримає відсотки від участі у справі (не виключено, що відсотки можуть збільшуватись). Запевнив, що не може проводити жодних фінансових транзакцій [7], оскільки у зв’язку з високою посадою він може передавати такі суми грошей лише шляхом дипломатичної пошти, яка не оподатковується й не перевіряється (Примітка: насправді це злочин, але урядовий, показовим прикладом у цьому сенсі є так звана «кокаїнова дипломатія» – колиу лютому 2018 р.російські дипломати у такий спосіб намагалися вивезти з Аргентини 400 кг кокаїну [1]). Коли він побачив, щожертвавагається або ж чинить опір, то знову почав запевняти, що це цілком законно й безпечно і тим більше, що вона не затратить жодної копійки на цю справу.Як тільки він переконався, що людина йому повірила, то попросив контакти, зокрема ті, які вже доступні в мережі інтернет (не виключено, що можуть просити паспортні дані, номери банківських карток чи іншу документацію[6, 7, 8]). І постійно нагадував про конфіденційність, адже це питання їх спільної безпеки.

Слід розуміти, що надання адреси й особистих даних це пряма дорога до успіху для злодійськоїсхеми. Так, згідновище згаданогошахрайського сценарію використаного у дослідженні, аферист після отримання адреси потерпілого почав«оформляти багаж», який буцімто зберігався у «міжнародному фінансовому агентстві», щоб переправити жертвічерез дипломатичногокур’єра. Також у цей період особливий акцент робився на конфіденційності, адже головним тут є питання безпеки. Постійне педалювання безпекового чинника, покликане сформувати у потерпілого почуття тривоги, страху й відповідальності за справу.

Через день два ошуканецьповідомив, що багаж відправлено, але за зберігання багажу йому довелось сплатити усі гроші, які в нього були й назвав велику суму, але сказав, щоб «клієнт» не переймались цим, і пояснив як зарадити цьому. Зокрема, сказав, що кошти йому надішле жертва, коли отримає посилку, тобто не власні, а його. Пізніше він повідомив, ім’я кур’єра, при чому на цьому зробивособливий акцент, а також написав код доступу до посилки. Й почав благати, щоб жертвані за яку ціну не втратила багаж, бо це поставить хрест на його житті й кар’єрі. У цьому випадку чітко видно, що такими діями злодійзганяє жертву в емоційну пастку. З метою, викликати у людини почуття провини, у випадку коли щось піде не за сценарієм.

Паралельно, почав схиляти особу до думки, що можливо кур’єр попросить якісь невеликі гроші за пакунок, але він не знає які. І наполегливо благав, щоб той заплатив йому ту суму, яку він попросить, заради усього святого на землі.Коли, потерпілий сказав, що грошей у нього нема, то пройдисвіт почавблагати не робити поспішних висновків і не залишити його в біді. Робив усе, щоб жертва повірила у його «відчай» й «безвихідь». І робив це доти, поки скривджений не погодився на це. Показово, щовідсутність грошей у жертв, не зупиняє злодіїв, а навпаки мобілізує до посилення свого впливу [7, 8].

День прибуття «міфічного багажу» –був фінальною фазою. З раннього ранку, шахрай почав надмірно «турбуватися» й запитувати чи не виходив на зв’язок кур’єр. А за декілька годин, жертві зателефонував співробітник буцімто митної служби одного з провідних аеропортів країни: представився, переконався чи це справді отримувач і запитав чи очікуєтой на кур’єра, назвавши його ім’я й прізвище. Коли жертва це підтвердила, їй сказали, що оскільки багаж представляє певну цінність, то за нього треба сплатити мито і назвавшисуму сказав, що це маєте зробити приймаюча сторона, тобто потерпілий…Питання у тому, що ви відповісте? Сплатите «мито» чи скажете, що грошей у вас нема?

Якщо сплатите «мито», рахунок чи інший запит, наслідки будуть очевидними. Якщо ви відмовитесь це робити на вас почнуть тиснути з усіх сил, як це було у запропонованому нами випадку. Жертві почали співставляти цифри й скиглити, які потужні фінанси вона втрачає. Били голову, щоб той будь-що знайшовпотрібну суму [8]. Характерно, що злодії будуть раді залучити до афери будь-кого з рідних, знайомих чи друзів лиш би ви дали їм ту суму. Потерпілому, навіть запропонували вийти на відео зв’язок, щоб той переконався, що це правда і повірив їм. Зробили для цього навіть відео (чи фото) нарізку за участі реального персонажа. Важливо, що лише ваша уважність і критичність у під час такого відео зв’язку буде ключовою для подальшого розгортання ситуації…

Висновки.Дана стаття має повчальний характер, адже інтернет-шахрайство не повинно ставити хрест на вашій комунікації у соціальних мережах, оскільки не всі люди є аферистами. Проте уважність й обачність вам не нашкодять. В мережі інтернет можна комунікувати будь з ким і будь-як, але доти, поки це не порушує вашого емоційного й морального стану та фінансового благополуччя. Навіть, якщо шахраям вдалося втертися до вас у довіру, слід пам’ятати, що незважаючи на стан такого навіювання чи переконання ви маєтебудь-що зберігати раціональне мислення. Адже, коли справа стосуються ваших особистих коштів: заплатити, вкласти, інвестувати, пожертвувати, позичити – для вас це має бути стоп-кран, табу. Після слів гроші, максимально включайте здоровий глузд і критичне мислення для перевірки інформації. Розкажіть про ситуацію людям, яким ви довіряєте і ніколи не соромтесь того, що шахраї скористались вашою довірливістю, щедрістю чи наївністю. Головне, визнайте факт, що вами скористалися. Усі відомі психоаналітики й терапевти в один голос закликають що, жертва повинна визнати проблему [2,3,4,5]. Визнання проблеми це ключ до вашої перемоги, а не перемоги шахраїв!

Література

  1. Російські дипломати намагалися вивезти з Аргентини 400 кг кокаїну / Цензор.Нет, 23.02.18. – Режим доступу: https://censor.net.ua/ua/news/3052054/rosiyiski_dyplomaty_namagalysya_vyvezty_z_argentyny_400_kg_kokayinu_foto(09.01.2019).
  2. Франкл В. Людина у пошуках справжнього сенсу: психолог у концтаборі / Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», Харків, 2017. – 200 с.
  3. Фройд З. Вступ до психоаналізу: Лекції зі вступу до психоаналізу з новими висновками / Київ : Основи 1998. – 714 с. / Електронний ресурс. – Режим доступу: http://shron1.chtyvo.org.ua/Freud_Sigmund/Vstup_do_psykhoanalizu.pdf (09. 01.2019).
  4. Ялом І. Бехуни на кушетці: психотерапевтичні оповіді / «Клуб Сімейного Дозвілля», Харків, 2018. – 510 с.
  5. Ялом І. Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта / Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», Харків, 2017. – 416 с.
  6. Як захиститися від шахрайства у соцмережах: поради експертів / «Все буде добре», 29.05.2018 / Електронний ресурс. – Режим доступу: https://dobre.stb.ua/ua/2018/05/29/kak-zashhititsya-ot-moshennichestva-v-sotssetyah-sovety-ekspertov/ (09.01.2019).
  7. Як розпізнати шахрая під час знайомства в інтернеті? Коментує юрист / 26 жовтня 2015 / Електронний ресурс. – Режим доступу:https://ckp.in.ua/articles/6252 (10.01.2019).
  8. Небезпечні знайомства в мережі: три історії українок / «Обозреватель», 8 лютого 2017 р. / Електронний ресурс. – Режим доступу:https://www.obozrevatel.com/ukr/lady/psychology/16438-opasnyie-znakomstva-v-seti-tri-istorii-ukrainok.htm (10.01.2019).
Partager l'article :

Кандидат історичних наук, викладач Candidate en sciences historiques, maître de conférences

A propos de Lesya Kotsur 9 Articles
Кандидат історичних наук, викладач Candidate en sciences historiques, maître de conférences

Soyez le premier à commenter

Laissez un commentaire