Україна: літературні уподобання української молоді

Partager l'article :

Article by Lesia Kotsur, Vitalii Kotsur.

Ukraine: literary preferences of Ukrainian youth. The article deals with the attitude of Ukrainian youth to the book and reading, its literary activity and literary tastes. The system of measures aimed at popularization of literature and reading among the younger generation has been analyzed.

Ukraine: préférences littéraires de la jeunesse ukrainienne. L’article traite de l’attitude de la jeunesse ukrainienne à l’égard du livre et de la lecture, de son activité littéraire et de ses goûts littéraires. Le système de mesures visant à vulgariser la littérature et la lecture en Ukraine, parmi la jeune génération, a été analysé.

 У статті розкрито ставлення української молоді до книги та читання, її літературна активність та літературні смаки. Проаналізовано систему заходів спрямованих на популяризацію літератури й читання серед молодого покоління.

Читання і любов до книги є одним із найнеобхідніших навичок в житті будь-якої людини. Освічені громадяни роблять неабиякий внесок у створення процвітаючого, працездатного суспільства.Відомо, що у 1990-х – на початку 2000-х рр. в Україніпомітно знизився інтерес до прочитання книг. Причиною цього була економічна ситуація у державі, зубожілий народ намагався вижити, втриматися на плаву. Вже в умовах сучасного інформаційного суспільства надважливо зберегти любов до книги серед молоді, яка часто відволікається на інші спокуси запропоновані глобальною мережею Інтернет. У цьому контексті актуально проаналізувати, яку роль відіграє книга у житті сучасної української молоді, і які літературні смаки має сучасна українська молодь.

Так, за даними компанії TNS Ukraine, якщо в 2003 році молодих українців, якічитають налічувалося 57%, то в 2008-му вже 52% [10]. Соціологи, бібліотекарі й експерти стверджують, що кожен четвертий українець не любить читати, особливо це помітно серед молоді. Наприклад, у 2009 р. щодня книжку відкривав 31% людей до 30 років, а у 2011 р. цей показник впав до 26% [6].В останні роки молодь усе рідше відвідує бібліотеки, а якщо і бере до рук художню літературу, то лише ту, яка входить в освітню програму. Дехто обмежується фразою: «Я читаю лише глянцеві журнали». Мовляв, читати зараз «не модно», та й навіщо, коли багато літературних творів, навіть класичних, екранізовано [15].

Проте, з такою думкою згідні не всі експерти ізаперечують вищевказану тезу, наголошуючи на тому, що «молоді українці читають досить багато, просто вони це роблять інакше, аніж їхні ровесники десять- двадцять років тому». Зокрема, координатор літературного клубу «Маруся» Дмитро Стретович зазначає: «якщо у цій країні хтось і читає, так це молодь, особливо студентство», хоча потребу молоді в читанні український книжковий ринок і не задовольняє, оскільки мало якісної белетристики: детективів, жіночих романів та фантастики. Підтримує таку точку зору й керівник рейтингу «Книжка року» Костянтин Родик – він зауважує, що якщо молодь не купує паперових книжок, це не означає, що вона їх не читає – просто читають електронні книги [6].Хоча соціологічні опитування свідчать, що 90% респондентів надають перевагу книгам не з Інтернету, оскільки Інтернет вирізняється своєю безликістю та безособливістю, тоді як справжня книга має власну індивідуальність. І що найголовніше, вона має власника.Інтернетом молодь переважно користується для того, щоб читати наукову літературу чи ті книги, котрі є занадто рідкісними і дорогими, або ж яких взагалі не знайдеш на українському книжковому ринку [11].

Іншим фактором, на думку фахівців, є те, що люди повертаються до бібліотеки, особливо часто її відвідує молодь, яка шукає літературу, що розвиває.Має популярність література з психології, з основ економічної грамоти, цікавляться літературою з порадами побудови власного бізнесу, як проводити переговори, як комунікувати з іншими людьми, зав’язувати гарні знайомства тощо. Проте статистичні дані свідчать, що найбільше молодь читає художню літературу (77 %), фахову й детективи (12%), любовні романи (9%), класику (6%), суспільно-історичну, мотиваційну (3 %) та релігійну (1 %) [16].Натомість легенькі романи читають люди старшого покоління. Більше того, старше поколіннябільш активно відвідує бібліотечні заклади [5].

Цікавим є те, що дівчата активніше відвідують бібліотеку, ніж юнаки [17]. Люди з вищою освітою читають більше. Більше того, люди, які читають та купують книжки, є значно активнішими – вони частіше за інших читають газети, журнали, слухають музику, ходять в кафе, кіно і на виставки. Парадоксально, що люди, які багато читають, також багато часу «сидять» в інтернеті. Переважно там вони шукають інформацію або читають новини [14].

 

При цьому, літературні смаки української молоді різняться.Зокрема, українська молодь віддає перевагу читанню книг сучасних українських авторів, а не класичної української літератури. Популярними є книги: Сергія Жадана,Оксани Забужко, Грицька Чубая, Надійки Гербіш, Павла Коробчука, Василя Шкляра, Ліни Костенко, Люко Дашвар, Тараса Прохаська, Юрка Іздрика, «Століття Якова» Володимира Лиса та інших [15]. Популярними серед молоді є й історичні романи Семена Скляренка – «Святослав» і «Володимир» [8].У списку «Топ-10 найбільш популярних зарубіжних книг для молоді» на сьогоднішній день входять наступні твори:Михайло Булгаков «Майстер і Маргарита», Стефані Майєр «Сутінки. Сага», Пауло Коельо «Алхімік», Габріель Гарсіа Маркес «Сто років самотності», Януш Вишневський «Самотність в мережі», Джоан Роулінг «Гаррі Поттер», Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц», Федір Достоєвський «Злочин і кара», Маргарет Мітчелл «Віднесені вітром»,«Щоденник Анни Франк» та ін. [18]. Також популярними книгами сьогодні є «Полювання на овець» Харукі Муракамі та «Метро 2033» Дмитра Глухівського [4]. А серед філософів абсолютними лідерами є Маркс, Ніцше і Сартр [11].

Від себе слід додати, що вражаючими книгами є: оповідання американського психотерапевта Ірвіна Ялома «Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта»; «Утопія» Томаса Мора; роман-антиутопія «1984», Джорджа Орвела; «Психологія народів і мас» Г. Лебона та ін. Проте саме зазначені книги, читати слід усвідомлено і у більш зрілому віці.

Щодо преси, то світові показники вказують, що 56% молоді віком 18-34 роки читають друковані медіа або їхні онлайн-еквіваленти.60% представників цієї вікової групи довіряють контенту локальних видань чи їхнім вебсайтам. І 55% таких вірять, що друковані ЗМІ дотримуються етичних норм та слугують громадським інтересам [22]. Водночас британська молодь читає паперові версії газет частіше за електронні [1]. В Україні кількість людей, які щоденно читають новини в інтернеті до Євромайдану і війни на сході, становила, за словами медіа-експерта Максима Саваневського, 280 тисяч чоловік. Наразі ж вона складає близько 1 мільйона. Якщо раніше новини, які читали українці в соцмережах – це жовта преса, то тепер в лідерах – матеріали про зону АТО. Такі матеріали впливають на людину, розхитуючи нервову систему. Після десятка таких новин зі стрічки в соцмережі у людини часто пропадає бажання брати у руки книжку [13].

Фахівці наголошують, що коли не впроваджувати програм з популяризації читання серед молоді, якщо не змінювати ставлення до книги, країна втрачатиме інтелектуальний потенціал нації. Адже книга вчить думати. Навіть розважальна література дозволяє працювати нашій уяві, дає змогу концентруватися і сприймати культурний код мови. Більше того, брати Капранови показали цікаву статистичну тенденцію під час президентських виборів 2004 р.: що менше бібліотек в області на 10 тисяч виборців – то більший відсоток підтримки був у Януковича, а не Ющенка [13].

Тому, для заохочення молоді до читання й популяризації книги бібліотекарі й активісти використовують різні креативні методи й заходи: «Тиждень молодіжної книги», «Великоолександрівська молодь читає», «Молодь читає – країна процвітає» [19; 7]. Започаткований Всеукраїнський проект «Книжкова сотня» та Всеукраїнська акція «Українська молодь читає». Зокрема, акція має на меті залучити до читання 1 000 000 зацікавлених [2].Всеукраїнська акція «Україна читає», Всеукраїнська ініціатива «Додай читання», продовженням якої стала книжкова виставка «Київська весна 2015». Проекти «Книга в літньому рюкзаку», «Читацькі рекорди», «Диво в книгах» та інші [9]. Спецпроект «Читай.Молодь»– передбачає публікування розмов з цікавими, творчими та начитаними молодими людьми з різних куточків України [12].У Харкові діє літературний осередок, основним напрямом діяльності якого є популяризація читання як способу життя. Крім літературних зустрічей і конкурсів, мешканці міста започаткували створення якісної бібліотеки, суть якої полягає у тому, що необхідно придбати один цікавий журнал, прочитати його і принести до бібліотеки. Після цього, читач-благодійник отримує право протягом одного місяця читати будь-які інші журнали [21]. У Луцьку культурне об’єднання «100 Вт» започаткувало проект «З домашньої бібліотеки», метою якого є об’єднання книголюбів, аби вони могли спілкуватись та обмінюватись враженнями від книги [20].

Масштабним дійством 2018 року було проведення з 30 травня по 3 червня 2018 року у Мистецькому Арсеналі VІII-го Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», на якому представили свої літературні доробки близько 200 українських письменників і 100 гостей з 31 країни світу. Окрім того, інтелектуальна подія країни об’єднала літературу й мистецтво. Понад 150 видавництв і нішевих проектів представили свої найкращі новинки, а дизайнери, ілюстратори, художники – виставкові проекти [3]. Характерно, але молодь була одним із найактивніших учасників цього заходу.

Отже, українська молодь дійсно цінує книгу. І хоча, відсоток читаючої молоді дійсно не високий, але з кожним роком він зростає, оскільки читати нині модно. Позитивним у цьому плані є те, що кожного року в Україні відбувається десятки й сотні заходів як на загальнодержавному, так і на регіональному та місцевому рівнях, покликаних популяризувати книгу. Не менш важливо, коли участь у таких проектах, програмах і флешмобах беруть статусні й авторитетні люди, з яких молодь бере приклад. Також в Україні активно популяризують книгупедагоги та освітяни. Проте як зазначають фахівці: любов до книги має формуватися, у першу чергу, в родинному середовищі, про що слід пам’ятати.

Література
 1. Британська молодь читає паперові версії газет частіше за електронні / 14 грудня, 2017 / https://ua.ejo-online.eu/3860/mediaekonomika/brytanska-molod-chytaye-paperovi-versii-gazet (07.08.2018).
 2. Всеукраїнська акція «Українська молодь читає» / http://reading.4uth.gov.ua/addmillion (07.08.2018).
 3. Книжковий Арсенaл 2018 / https://artarsenal.in.ua/uk/knyzhkovyj-arsenal/pro-proekt/ (09.08.2018).
 4. Мода на літературу: що зараз модно читати / MegaSite.In.UA, Статті, поради, інструкції / http://megasite.in.ua/109374-moda-na-literaturu-shho-zaraz-modno-chitati.html (07.08.2018).
 5. Молодь зараз читає більш глибоку літературу / Pogliad.ua – Вторник, 07 Августа 2018 / https://pogliad.ua/ru/news/interview/molod-zaraz-chitae-bilsh-gliboku-literaturu-346290 (07.08.2018).
 6. Молодь читає, просто інакше – книжковий експерт / Анастасія Москвичова, 05 Жовтеня 2012, «Радіо свобода» / https://www.radiosvoboda.org/a/24730139.html (07.08.2018).
 7. «Молодь читає – країна процвітає» / 2016 / http://partner-pres.km.ua/articles/molod-chytaye-krayina-protsvitaye-381.html (07.08.2018).
 8. Про що зараз читає українська молодь / 2 ноября 2012, Тетяна Навроцька / https://blogs.korrespondent.net/blog/users/3231955-pro-scho-zaraz-chytaie-ukrainska-molod (07.08.2018).
 9. Україна читає. Всеукраїнська молодіжна акція / Черкаси – 2015 / https://www.slideshare.net/Oks123/ss-45935260 (07.08.2018).
 10. Українці читають книги найменше у Європі /ТСН, 12 серпня 2011 / https://tsn.ua/ukrayina/ukrayinci-chitayut-knigi-naymenshe-u-yevropi.html (07.08.2018).
 11. Чи читає книги українська молодь? / «КиевВласть» – Новости Киева и области, 17 июня 2017 г. / http://kievvlast.com.ua/text/chi_chita_knigi_ukranska_molod53047 (07.08.2018).
 12. «Читай. Молодь»: Олeна Проскуровська / 2016-08-26 / http://chytay-ua.com/blog.php?id=294 (07.08.2018).
 13. Чому молодь не читає? / Інтернет-видання Полтавщина, 21 грудня 2014 / https://blog.poltava.to/povzyk/3683/ (07.08.2018).
 14. Що і як читають українці / Ольга Красько, 11 вересня 2014 / https://zaxid.net/shho_i_yak_chitayut_ukrayintsi_n1322081 (07.08.2018).
 15. Що читає молодь? / «Вісті Калущини», 15.08.2014 / http://visti-kalush.com.ua/articles/category/society/2014/08/15/9692/view (07.08.2018).
 16. Що читає молодь? / U-Report / https://ukraine.ureport.in/poll/2227/ (07.08.2018).
 17. Що читає сучасна молодь? / Тетяна Василенко, 2009 р. / http://www.romen.org.ua/novosti-goroda/scho-chitae-suchasna-molod.html (07.08.2018).
 18. Що читає сучасна молодь? / http://wjournal.com.ua/shho-chitae-suchasna-molod.html (07.08.2018).
 19. Що читає сучасна молодь? / http://volexrda.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2289:scho-chitae-suchasna-molod&catid=1:novini-rda&Itemid=40 (07.08.2018).
 20. Що читає молодь Луцька / 4 грудня 2013 / https://www.volynnews.com/news/city/shcho-chytaye-molod-lutska/ (07.08.2018).
 21. Що читає молодь Харкова і які книги змінюють її світогляд / Жанна Титаренко, 13 січня 2011 / https://varta.kharkov.ua/news/art/1083043 (07.08.2018).
 22. 56% молоді читають газети чи їхні онлайн-ресурси – інфографіка / http://ms.detector.media/web/online_media/56_molodi_chitayut_gazeti_chi_ikhni_onlaynresursi_infografika/ (07.08.2018).
Partager l'article :

Кандидат історичних наук, викладач Candidate en sciences historiques, maître de conférences

A propos de Lesya Kotsur 9 Articles
Кандидат історичних наук, викладач Candidate en sciences historiques, maître de conférences

Soyez le premier à commenter

Laissez un commentaire